HBT  Utility  Uniforms

 
 
 
hlavní bojové nasazení uniformy  -  2. světová válka
                                                             Korejská válka

                                                             válka ve Vietnamu


                                                                                                                                   
 
 

V českém překladu se látka - uniforma Herringbone Twill, nazývá kepr sledí kost. Tato uniforma z bavlněné látky byla poprvé představena v roce 1938 a v roce 1941 začala oficiálně nahrazovat starší modré džínové pracovní uniformy z 30. let a následně začala nahrazovat i uniformy polní. Svojí pevnou a odolnou látkou byla vhodnější než předchozí polní uniforma z vlněné látky jak pro teplé tak pro chladné klima. Začaly se vyrábět blůzy a kalhoty, které se mohly v chladnějším počasí obléknout přes starší vlněné uniformy, nebo v teplejším podnebí používat samostatně.

 

V roce 1942 se na tyto uniformy začly poprvé používat kamuflážní vzory, které do této doby nebyly ozbrojenými silami USA nikdy použity. Šlo o reverzní blůzy, kalhoty a overaly, kde z vnější strany byla flekatá kamufláž zabarvena do zelené a z vnitřní strany uniforem kamufláž hnědá. Tyto uniformy se používaly hlavně v bojích v Pacifiku jednotkami USMC a v malé míře i armádou. Byly také v minimálním množství použity pro boj v Evropě, ale zde nebyly díky podobnosti s německou kamufláží vhodné.

 

Uniformy HBT měli po celou svou téměř 20-ti letou éru výroby několik vzorů jak HBT uniforem pro armádu, tak těch určených pro námořnictvo - respektive USMC v barvě zelené i s kamuflážním potiskem.

 

 

chronologický seznam vzorů HBT uniforem

vzory  1941 - 1953

 

 

P41  *  M-1941   *   verze pro U.S. Army  

 

První, ještě předválečný vzor HBT blůzy, měl kódové označení specifikace Spec P.Q.D. No. 45 ze dne 3. dubna 1941. Zapínání na knoflíky, dvě skládané náprsní kapsy obdélníkového tvaru, stahovatelný pásek pro úpravu šířky bundy v pase a knoflíky na koncích rukávu na manžetě. Záda mají 2 plisované vertikální lemy látky. Byly použity kovové knoflíky černé barvy s 13 hvězdami. Také se v omezené míře vyráběly blůzy s plastovými knoflíky a to pro použití v horkém počasí nebo do vnitřku obrněných vozidel. Látka měla světlejší zelenou "sage green" barvu s označením Olive Drab 3 / OD#3. Spodní okraj blůzy byl šitý se širokým lemem a na něm, na spodním konci zapínání, byly nad sebou 2 knoflíky. Skutečná velikost těchto blůz je větší, než udává značka čísla vytištěná na zádech pod límcem. Byly totiž určeny k nošení přes další vrstvy oděvu - například vlněné košile, které mohly být nošeny pod HBT blůzu v chladném počasí. Dne 16. ledna 1942 byla vydaná další specifikace Spec P.Q.D. No. 45A. Šlo o stejný vzor jako předešlý bez jakých koliv změn, pouze byly přidány velikosti, kterých bylo nyní celkem 34.

 

 

P.Q.D. No. 45      +    P.Q.D. No. 45A

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P41  *  M-1941   *   verze pro USMC 

 

Verze prvního vzoru blůzy určené pro USMC měla 3 otevřené kapsy bez klop. Jednu náprsní na levé straně, na které bylo vytištěno logo USMC a všita malá kapsička na tužku a dvě spodní. Manžeta na konci rukávu spolu s knoflíkem. USMC HBT uniformy byly opatřeny kovovými knoflíky s nápisem U.S. MARINE CORPS. První kusy uniforem obdržely knoflíky vyrobené z bronzu, ale od roku 1942 se v rámci šetření přešlo na výrobu z černou barvou obarvené oceli. Uniforma dostala nový armádní odstín tmavě zelené OD#7. Blůza neměla gas flap ani knoflíky na límci pro kapucu. Od roku 1947 se vyráběla druhá série tohoto vzoru uniformy, po nepříliš úspěšné M-1944 USMC HBT.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P42  *  M-1942   *   verze pro U.S. Army + verze pro U.S. NAVY

 

Na konci roku 1942 byl představen další vzor HBT blůzy, který měl kódové označení specifikace P.Q.D. No. 45B ze dne 2. listopadu 1942. Vzhledem k začínající válce bylo zapotřebí šít mnohem více nových uniforem a předešlá blůza z roku 1941 byla na šití velmi složitá. Proto se přistoupilo k blůze s jednoduchým střihem, které se mohly produkovat ve velkých sériích v krátké dodací době. Najdeme zde větší a nově tvarované cargo kapsy obdélníkového tvaru, na kterých již nebylo použito skládání. Na zádech na ramenou je zesílený horizontální lem a záda mají 2 plisované vertikální lemy látky. Stahovací pásky na úpravu šířky pasu byly zrušeny a tato nová verze je již neobsahovala. Velikost blůzy byla značena razítkem, až u následující verze blůzy M-1943 1st Pattern byly zavedeny bílé velikostní štítky. Tento vzor HBT blůzy byl vyráběn s odstínem barvy OD#3

 

 

P.Q.D. No. 45B

 

 

 

 

 

 
 
 
verze   P.Q.D. 45B pro U.S. NAVY
 
 
 
 
 
 
 
 
P42  *  M-1942   *   kamuflážní vzor Frog Skin pro USMC
 
 
Blůzy tohoto vzoru měly 2 menší náprsní kapsy a dvě větší spodní kapsy. Kapsy byly vedle sebe vždy jedna vnitřní a jedna vnější. Na vnější levé náprsní kapse bylo logo USMC. Zapínání blůzy bylo na patentky, kapsy na knoflíky.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
P43  *  M-1943   *   verze pro U.S. Army
 
1st  Pattern
 
První specifikací nové blúzy v roce 1943 byla P.Q.D. No. 45C ze dne 9. ledna 1943. Barva blůz byla OD#3. Tento nový vzor se také označoval jako SPECIAL, což značilo protichemické vlastnosti blůzy. Proti vniknutí bojového plynu byly do blůz přidány speciální látkové límce pro ochranu proti proniknutí plynu skrz knoflíkové dírky a také speciální protichemický nátěr. Toto se nazývá Gas Flap. U tohoto vzoru se začali používat pro označení velikosti blůzy drobný bílý štítek našitý na vnitřní straně límce. Na zádech na ramenou je zesílený horizontální lem a záda mají 2 plisované vertikální lemy látky. U pozdějších výrobních sérií se mohou u této specifikace vzoru objevit i knoflíky na kapucu na límci, které budou stanoveny až v následujícím vzoru, ale firmy si takto za použití jedné kontraktní smlouvy jednoduše jen drobnou novinku zavedli do již produkované řady.
 
 
P.Q.D. No. 45C
 
 
 
 
 
 
 
Gas  Flap
 
 
 
 
 
 
 
 
2nd  Pattern
 
Druhou specifikací ze dne se stala P.Q.D. No. 45D ze dne 12. března 1943. Také tento vzor byl SPECIAL s protichemickou Gas Flap klapkou.U tohoto vzoru byly nově přidány 2 knoflíky na límci pro upevnění kapuce. Dále byl odstraněn zádový horizontální lem i vertikální plisování. Od tohoto vzoru se zavedla nová tmavší barva uniformy OD#7. Výrobní továrny ale ještě první měsíce měly povolení spotřebovat zbylou světlejší látku OD3, takže se tento vzor  může objevovat velice zřídka až vyjimečně i ve staré světlejší zelené a ne jen v od té doby standartní nové tmavší OD7.
 
 
P.Q.D. No. 45D
 
 
OD#3
 
 
 
 
OD#7
 
 
 
 
 
 
 
3rd  Pattern
 
Třetí a poslední specifikací roku 1943 se stala specifikace P.Q.D. No. 45D ze dne 12. března 1943. Shodná specifikace včetně označení s předešlou. Také tento vzor nesl označení SPECIAL a dále nesl nově označení OD SHADE 7. Tento poslední vzor P43 měl nově již standartně barvu OD7, dále se změnil drobný detail na cargo kapsách - přibylo plisování ve středu kapsy pro zvětšení prostoru kapes. Dále se u této specifikace rozšířily velikosti od č. 32 až do č. 50. Blůza obsahuje protichemický Gas Flap a také knoflíky pro kapuci.
 
 
P.Q.D. No. 45D
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
P43  *  M-1943   *   kamuflážní vzor Frog Skin pro U.S. Army
 
Camo blůza měla kódové označení  P.Q.D. 375 
 
 
P.Q.D. 375
 
 
 
 
 
 
 
 
P44  *  M-1944   *   verze pro U.S. Army
 
HBT blůza vydaná 15. července 1944 měla kódové označení  P.Q.D. 45E. Bylo zde změněno tavarování cargo kapes a došlo k zešikmení - zakulacení spodních rohů kapes. Kapsy jsou opět bez skládání. Odstín zůstal stejně jako u předešlých vzorů OD#7. Blůza má knoflíky na límci pro připevnění kapuce a má také GAS FLAP.
 
 
P.Q.D. 45E
 
 
 
 
 
 
P44  *  M-1944   *   verze pro USMC 
 
Nové blůzy HBT pro USMC měly dvě velké vnitřní kapsy s vertikálním vstupem u zapínání a jednu klasickou vnější náprsní kapsu s logem USMC. Blůza má knoflíky na límci pro připevnění kapuce a má GAS FLAG. Tato verze uniformy z roku 1944 nebyla shledána jako příliš praktická k používání a proto se v roce 1947 opět začaly vyrábět a vystrojovat jimi vojáky uniformy předchozího úspěšného vzoru M-1941 USMC HBT a vzor M-1944 se přestal po cca 4 letech používat.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
P44  *  M-1944   *   kamuflážní vzor Frog Skin pro USMC
 
Kamuflážní blůzy vzoru 1944 pro USMC neměli vnější klasickou náprsní kapsu, ale zůstaly jí dvě vertikální velké vnitřní kapsy shodné se vzorem bez kamufláže z téhož roku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
P47  *  M-1947  *  verze pro U.S. Army 
 
První verze, v budoucích desetiletích tak velmi užívané košile tzv. kempky, vznikla již krátce po WWII a její specifikace byla vydána dne 27. února 1947. Její označení bylo Herringbone Twill Jacket M-1947. Střihem prakticky totožná jako v budoucnu vyráběné blůzy OG-107. Hlavní rozdíl byl v tom, že bavlněný materiál byl ještě ve tkaninové vazbě HBT, knoflíky buď kovové nýtované 13star nebo v pozdějších výrobních sériích ploché hnědé plastové. Blůza měla 2 náprsní kapsy se zakulacenými spodními rohy, klopy na nich byly obdélníkového tvaru, zapínání blůzy na celkem 5 knoflíků. Materiál uniforem M-1947 byl následně v roce 1952 změněn z HBT na Cotton Sateen a blůza dostala nový název OG-107 Utility Uniform. Odstín zůstal stejně jako u předešlých vzorů OD#7. Blůza již neměla gas flap ani knoflíky na límci pro kapucu. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
P53  *  M-1953   *   verze pro USMC
 
označení bylo M-1953 USMC HBT Utility Coat, přezdívána též GOMER PYLE USMC podle dobového seriálu. Poslední výrobní vzor HBT uniforem je vzor z roku 1953. Je určen pro USMC. Blůza má dvě klasické náprsní kapsy se zakulacenými spodními rohy a s klopami do špičky, které kryjí zapínání na knoflík. Dále pak jednu vnitřní kapsu s vertikálním vstupem. Na levé náprsní kapse je logo USMC. O 4 roky později se začaly vyrábět zcela totožné blůzy vzor M-1957, u kterých silnější HBT látku nahradil jemnější a slabší Cotton Sateen
 
 
 
 
 
 
 
 
použité druhy knoflíků na HBT uniformách
 
 
 
 
 
 
WW2 - dobové fotografie uniformy HBT
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Korejská válka - dobová fotografie uniformy HBT
 
 
 
 
 
soudobá fotografie uniformy HBT
 
 
 
 
 
 
WW2 - dobové fotografie uniformy HBT s kamuflážním vzorem Frog Skin