M-1941  Field  Jacket

 
Olive Drab Cotton Field Jacket
 
 
hlavní bojové nasazení uniformy  -  2. světová válka
                                                              Korejská válka
 
 
 
 
Jde o nejpoužívanější vojenský kabát/bundu na začátku 2. světové války. Můžeme se setkat také s názvy OD Cotton Field Jacket, Parson's Jacket nebo M-1941.
 
V roce 1941 začlo hromadné přestrojování z předešlých vlněných Service Coat. Ale již v roce 1943 se znovu přestrojovalo a to na novější zlepšený vzor M-1943. Tyto bundy byly vyrobeny ve světlejším odstínu zelené Olive Drab-3.
 

Od první světové války až do roku 1940 používali vojáci US pouze jednu uniformu pro nošení v kasárnách i na bojišti. Byly to vlněné kabáty se 4 kapsami. To se ale ukázalo být poněkud nepraktické. Armáda tak přijala nový oděv, který byl více užitečný a poskytoval lepší ochranu v boji. Šlo o změny přijaté s M-1939 Service Coat.

 

První Field Jacket byla vyrobena jako civilní bunda a navrhl jí generál major James K. Parson's, po kterém pak byla neoficiálně pojmenována. Na rozdíl od předešlých uniforem, materiál pro Field Jacket byl více odolný větru a vodě. Materiál: khaki bavlna / popelín s olivovvou barvou flanelové podšívky. Byla také zvýšena odolnost uniformy. Olive Drab Cotton Field Jacket byl standardizován a přijat v červnu 1940 pro použití všech členů americké armády pro nošení jak s letní tak se zimní servisní uniformou. Bundy podobné konstrukce byly později přijaty Navy a USMC.

 

Když US vstoupily do války v roce 1941, tato bunda byla standardní vnější oděv pro veškerý armádní personál, s výjimkou těch, kteří měli jiné specializované oděvy - např. parašutisti nebo vojáci v extrémně chladných klimatických podmínkách, kteří nosili teplé parky. Field Jacket mohla být viděna v každém dějišti války a téměř na každém typu vojáka a stal se symbolem amerického vojáka ve světové válce.

 

OD Cotton Field Jacket byl oficiálně nahrazen přijetím kompletu M-1943 , který zahrnoval mnohem lepší polní bundu. Později byla OD Cotton Field Jacket přejmenována a byla vydávána, dokud se zásoby nevyčerpaly a dokud nebyla M-1943 bunda k dispozici. Fotografické důkazy ukazují, že vojáci i nadále nosili starší bundu po celou dobu až do konce války. Bundy se dokonce objeví v omezeném použití i během korejské války .

 

 

 

WW2 - dobové fotografie M-1941 Field Jacket
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
složení uniformy
 
 
 
 
 
soudobé fotografie M-1941 Field Jacket
 
 
 
 
 
 
originální  M-1941 Field Jacket
 
 
 

 

 

 

Wool  Knit Cap M-1941