M-1942  Paratrooper  Uniform

 
 
hlavní bojové nasazení uniformy  -  2. světová válka
 
 
 

Zpočátku války bylo zjištěno, že výsadkáři vyžadují speciální oblečení a vybavení vzhledem k jedinečnému charakteru svého poslání. Po pomalém zavádění několika zkušebních verzí se nakonec ve vzduchu vojáci objevili s novými uniformami a botami určenými pro jejich zvláštní potřeby.

 

Vývoj Airborne / parašutistických jednotek byl zahájen v US armádě v roce 1940 v rámci obecného rozšíření. Parašutisté byli klasifikováni jako pěchota, protože byly určeny k pěšímu boji, i když byli transportováni letecky. Jejich výcvik začal probíhat ve Fort Benning v Georgii. Hned po prvních počátcích výcviku bylo evidentní, že je zapotřebí speciální oblečení a vybavení. Jako první potřebná nová položka měla být zvláštní obuv vhodná pro doskoky. Pak přišla speciální verze helmy M-1 / M-1C, která byla vyrobena se speciálními požadavky pro seskoky parašutistů.

 

Rozvoj jednotné uniformy pro parašutisty byl zahájen v roce 1940, ale několik nevyhovujících návrhů bylo zkoušeno a odmítnuto. 501st Parachute Infantry Bn. ve Ft. Benning se zúčastnil většiny testů a značně přispěl ke konečnému návrhu přijatém v roce 1941. Parašutistický oblek se skládal z kabátu/blůzy a kalhot z bavlněného kepru.

 

Coat, Parachute Jumper M-1941 měl čtyři našité kapsy připevněné patentkami a plný opasek. zapínal se na zip až ke krku a měl stojatý límec pro větší ochranu krku. Kalhoty měly po stranách velké cargo kapsy na patentky. Nohavice zužující se směrem ke spodní části s elastickou manžetou. Tento design byl velmi oblíbený, ale v běžném tréninku většina výsadkářů stále nosila HBT cverall kombinézu, aby udrželi specializované uniformy neporušené pro bojové nasazení.

 

Jednotná Paratrooper uniforma byla zlepšena v roce 1942 s drobnými změnami, jako bylo zvětšení kapes a jejich zapínání na 2 patentky místo na jednu. Verze uniformy M-1942 byla používána až do konce války a pak byla zrušena. M-1942 uniformu používali Airborne pěšáci v první útočné vlně přistání D-Day  6. června 1944 v Normandii.

 

Tato uniforma se také vyráběla v malém nákladu v kamuflážním provedení Frog Skin Camouflage a to buď jako blůza a kalhoty, nebo jako kombinéza/coverall.

 

 

 

 

 

 

WW2 - dobové fotografie uniformy M-1942
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
WW2 - dobové fotografie Frog Skin camo HBT uniformy M-1942
 
 
 
 
 
 
soudobé fotografie uniformy M-1942
 
 
 
 
 
 
originály  uniformy  M-1942
 
 
 
 
 
 
 
soudobé kopie uniformy  M-1942