M-1951  Uniform

 
hlavní bojové nasazení uniformy  -  Korejská válka
                                                             válka ve Vietnamu

 

Uniformy a vybavení z druhé světové války se dále využívaly až do války v Koreji (od června 1950). Drsné chladné počasí v horách v Koreji a příchod nových materiálů vedly ke změnám v oblečení a vybavení, vznikl vzor M-1951.

 

Uniformy po druhé světové válce - americká armáda vstoupila do korejské války s do značné míry totožnými uniformami a vybavením jaké používala ve druhé světové válce. Až na drobné změny. Oblečení a uniformy z druhé světové války prošly pod tlakem války rychlou adaptací. Polní uniformy OD HBT Battle Dress byly definovány v roce 1949, kdy jednotná rada americké armády vytvořila kategorii uniforem " field and work clothing - polní a pracovní oděv ". 

 

M-1951 US Army Cold Weather Uniform v zimě 1950-1951 v Koreji, se objevilo chladné počasí, které způsobilo značné utrpení a ztrátu bojeschopnosti amerických vojáků. V období první zimy v Koreji neměli američtí vojáci dostatek vybavení a oblečení pro tak chladné podnebí. I když byl v armádě a USMC dobře navržený oděv systému do chladu vzoru M-1943, tak poválečné oblečení mělo být navrhováno stále novější a účinnější s náběhem do plné výroby a výstroje mužstvu v Koreji. Uniforma M-1951 měla řadu komponentů určených pro všechny povětrnostní podmínky, ale byla především zaměřena na efektivitu v chladném počasí, mokru nebo suchu. Následující položky byly zahrnuty v uniformě:

 

  • polní bunda s volilelnou vložkou - Field Jacket M-1951 

  • parka s volitelnou vložkou a kožešinovým límcem - Parka M-1951 

  • arktické polní kalhoty s nebo bez vložky - Trouser, Shell, Field, Arctic, M-1951 (extreme cold weather)

  • vlněné polní kalhoty k nošení přes kalhoty s vložkou nebo bez, s bočními cargo kapsami - Trousers, Field, Wool M-1951 with Trousers, Shell, Field M-1951

  • košile ze směsi vlna / nylon - M-1951 OG 108 wool/nylon blend shirt

  • polní čepice pro mírné klima - M-1951 Cap, Field, Cotton 

  • polní čepice do chladného počasí - M-1951 Cap, Field, Pile 
  • ostatní doplňky do chladného počasí M-1951 jako jsou vlněné pletené kulichy a rukavice

 

 

M-1951 Field Jacket - v roce 1950 byla nahrazena velmi úspěšná bunda M-1943 Field Jacket upravenou verzí M-1950 (specifikace MIL-J-843). Ta byla téměř identická s M-1943, ale s přidáním vnitřních knoflíků pro teplou vložku M-1950 liner. Tato bunda byla ale velmi rychle nahrazena lepším modelem M-1951 Field Jacket. Ta měla přední spínací cvočky a zip, dále a uzavírací velké kapsy na kovové cvočky. Bunda měla samostatnou připínací vložku a kapuci. 

 

V roce 1953 byla pro USMC vyvinuta nová reverzní kamufláž jménem Mitchell, která byla aplikována na svrchní uniformu. V roce 1959 se tato kamufláž zavádí rovněž na potah helmy, jenž se hojně objevuje také ve válce ve Vietnamu.

 

Další součásti uniformy používané v Koreji - M-1943 páskové boty, které byly pomalu nahrazeny parašutistickými botami a botami pro chladné, vlhké podmínky. Většina položek v M-1951 uniformě byly provedena v několika vzorech po celou dobu jejich životnosti. Kromě používaných v Koreji jednotných prvků M-1951 a M-1950, tam bylo mnoho zbytků z druhé světové války a pozdních čtyřicátých let, stejně jako ostatní nové oblečení a jednotlivé komponenty zařízení vyvinuté během války. 

 

 

 

Korea - dobové fotografie uniformy M-1951
 
 
 
 
 
 
 
 
soudobá fotografie uniformy M-1951
 
 
 
 
 
originální uniformy  M-1951
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
kamufláž  Mitchell