M-1965 Uniform

 
hlavní bojové nasazení uniformy  -  válka ve Vietnamu
                                                              
 

 
 
Uniformu M-1965 zastupovaly nové kalhoty, polní bunda a parka zvaná Fishtail - rybí ocas. Tato uniforma byla vyvinuta a vyrobena s ohledem na použití v chladném počasí a proto se do těchto všech třech druhů oblečení také vyráběly a dodávaly tepelné vložky, vyráběné z lehkých nylonových vláken. Parka měla jako předešlé generace odnímatelnou kapucu, kalhoty pro změnu klopy se cvočkem i na předních šikmých kapsách. Co se týká polní bundy M-1965 Field Jacked, tak byla od předešlé generace také zdokonalena, ale nijak zásadně. Avšak u této polní bundy došlo k rekordní délce používání a to nejen v armádě, ale také v civilní sféře, kde se hojně rozšířila. De facto je tato bunda do dneška - 2014, stále hojně viděna na ulicích měst a nošena civilními nadšenci tohoto kusu armádního oblečení. Bunda je také známá pod názvy M65, M1965, nebo M-65.
 

 

Vývoj M-1965 Field Jacket - v roce 1950 byla nahrazena velmi úspěšná polní bunda z druhé světové války - M-1943 Field Jacket novou verzí polní bundy. Nová M-1950 nově obsahovala vnitřní knoflíky pro přichycení odnímatelné teplé vložky. Tato bunda ale byla rychle nahrazena novější M-1951 Field Jacket, která měla nově přední hlavní zip a kovové cvočky a ty měla také na klopách kapes. 

 

Stejně jako M-1951 Field Jacket, měla i nová M-1965 bunda čtyři velké cargo kapsy a středovou utahovací tkanici po obvodu bundy a stejnou i v dolním lemu bundy. Dále stahovací pásky na zápěstí byly nově řešeny se suchým zipem. Zip podél zadní části límce skrývá zasunutou kapucu, která mohla být v případě potřeby vyjmuta. Dále límec kolem krku obsahoval pásek na stažení pod krkem, také na suchý zip. Většina bund měla informační štítek našitý na vnitřní zádové straně v horní části, těsně pod límcem. 

 

 

Původní zelené parianty bundy, později známy jako "Coat, Cold Weather, Field" se zelenou barvou OG-107, následovaly v pozdějších 80. a 90. letech stejné bundy s maskovacím vzorem. Vložka pro bundu M-1965 byla samostatná položka vyrobena z prošívaného nylonu s 5 oz polyester výplní. V případě potřeby se vložka zapnula do bundy, kalhot a parky knoflíky na zápěstí a uvnitř oblečení. V roce 2009 byla M-1965 Field Jacket po téměř 50. letecht  služby s konečnou platností nahrazena. Její místo zaujaly svrchní oděvy systému ECWCS ( Extended Cold Weather Clothing System ). 

 

 

 

dobová fotografie M-1965 Uniform
 
 
 
 
 
soudobá fotografie M-1965 Uniform
 
 
 
 
 
originální uniformy M-1965