BDU  -  Battle  Dress  Uniform

 
 

hlavní bojové nasazení uniformy  -  operace  Desert  Shield, Irák

                                                             operace  Desert  Storm, Irák

 

 

BDU se stala první uniformou US Armed Forces, která měla kamuflážní potisk a byla určena pro každodenní nošení na posádkách i v poli pro všechny vojáky všech 4 odvětví armády. Do této doby byla kamufláž vyhrazena pouze speciálním jednotkám či USMC. Po více jak 20-ti leté éře provozu BDU, se díky kritice minimální variability maskování pro tolik různých odvětví, začaly jednotlivé odvětví armády vystrojovat svými samostatnými vzory na svých samostatných uniformách.

 

Uniforma BDU - Battle Dress Uniform, se poprvé objevila v září roku 1981 a to s lesním Woodland kamuflážním vzorem. Tyto barvy byly zvoleny především podle lesních barev severní Evropy. Použity byly odstíny zelené, hnědé, světle hnědé a černé, zpočátku tištěné na bavlněné látky, později na bavlněné a nylonové směsi tkaniny. Jednalo se o první maskovanou jednotnou uniformu schválenou armádou od stažení USA z Vietnamu, kde se v omezeném množství používaly uniformy TCU s kamufláží ERDL. BDU brzy nahradila všechny dřívější maskovací vzory uniforem pro všechny zalesněné prostředí, džungle a tropické prostředí a od roku 1989 zcela nahradila standardní užitkové OG-107 Utility Uniform, které byly používány od roku 1952 - bez mála 40 let.  Ve stejném roce 1981 byla zavedena také pouštní verze BDU - DBDU Desert Battle Dress Uniform. V roce 1992 byla na základě BDU zavedena nová pouštní uniforma, respektive vzor - DCU Desert Camouflage Uniform.

 

 

BDU uniformy byly zpočátku vyráběny pouze ve verzi směsi látky NYCO 50/50 nylon/bavlna a to pro mírné klima - počasí. Označovaly se TWBDU - Temperate Weather BDU. Stížnosti týkající se silné látky respektive moc velké hřejivosti uniformy v teplých oblastech světa, zvláště po invazi Grenadě v roce 1983, vedly k zavedení vzoru pro horké počasí - HWBDU - Hot Weather BDU. U tohoto vzoru pro tropické oblasti byly blůzy a kalhoty vyrobeny ze 100% bavlny RIP-STOP. Nicméně, po dalších stížnostech, tentokrát na kratší dobu opotřebení a roztřepení manžet a spolu s požadavky stanovenými veliteli jednotek na škrobení uniforem, byl zaveden nový tropický vzor EHWBDU - Enhanced Hot Weather BDU a ten v roce 1996 nahradil HWBDU. Uniformy EHWBDU jsou vyrobeny ze směsi  50/50 nylon a bavlna Poplin, RIP-STOP.

 

Uniformy BDU se vyráběly v těchto generacích:

 

1st Pattern – TWBDUvyrobeno ze směsi látky NYCO - 50% Nylon 50% Cotton, střih se vyznačuje širokým límcem a úzkými stahovacími pásky na rukávech na zápěstí. Tento první vzor má jako jediný bílé štítky, oproti následujícím vzorům, kde jsou štítky zelené.

 

 

 

 

2nd Pattern – TWBDUvyrobeno ze směsi látky NYCO - 50% Nylon 50% Cotton, oproti prvnímu vzoru je límec úzký a přibyly na knoflíky stahovací pásky v paseúzké stahovací pásky na rukávech na zápěstí

 

 

 

 

3rd Pattern – TWBDUvyrobeno ze směsi látky NYCO - 50% Nylon 50% Cotton, úzký límce, oproti prvním dvoum vzorům se rozšířily stahovací pásky na rukávech na zápěstí a tato verze již nemá stahovací pásky v pase 

 

 

 

 

4th Pattern - HWBDU : vyrobeno z čisté bavlny - 100% Cotton, látka obsahuje RIP-STOP, na rukávech na zápěstí jsou opět stahovací úzké pásky a opět přibyly u tohoto vzoru na knoflíky stahovací pásky v pase.

 

 

 

 

 

5th Pattern - EHWBDU : vyrobeno ze směsi látky NYCO 50% Nylon 50% Cotton, látka obsahuje RIP-STOPstahovací pásky na rukávech na zápěstí jsou široké

 

 

 

 

 

Látka BDU byla vyráběna  se speciální úpravou NIR - Near Infrared Radiation potlačující viditelnost v infračerveném spektru vidění. Byly použity speciální tkaniny, které umožňují vojákům, aby se na přístroji objevili na stejné úrovni radiace jako okolní terén, což bylo pro nepřítele více obtížné k odhalení. Doporučovalo se, aby při praní a čištění BDU nebyl používán škrob, protože škrob oslabuje strukturu látky a ničí infračervený ochranný povlak. Kusy uniforem BDU, které byly naškrobené či prané, ztrácely IR ochranu a teoreticky by neměly být nošeny v boji.

 

 

Brzká kritika uniformy -  poměrně brzy po kompletním vystrojení armády uniformami BDU začaly přicházet kritiky k nevhodné univerzálnosti. Ta měla v první řadě přinést úsporu nákladů a podporovat trvanlivost, ale postrádala vhodnost použití pro řadu specializovaných extrémních prostředích a podmínek. Jednotná hmotnost spolu s výhřevností uniformy a zadržování potu byly zpočátku velmi kritizovány. Rozsáhlé začlenění jednotlivých výztuží a panelů, velký počet nadrozměrných kapes, využívaných především z důvodu trvanlivosti a pohodlí, měly tendenci ke zvýšení retence tepla v horkém počasí. To zvyšovalo riziko kožních onemocnění a zánětů ve vlhkých prostředích a to zejména v oblasti stehen a třísel, kde se používaly dvojité a dokonce trojité tloušťky látky. Uniformou BDU také snadno pronikali v tropických oblastech a džunglích bodnutí hmyzem a to představovalo velké nebezpečí přenosu nákaz jako například malárie.

 

 

 

 

 

   

 

 

 

dobové fotografie uniformy BDU 
 
 
 
 
 
 
 
originální uniformy BDU