DBDU  -  Desert   Battle  Dress  Uniform

 

hlavní bojové nasazení uniformy  -  operace  Desert  Shield, Irák

                                                             operace  Desert  Storm, Irák

 

 

 

Šesti-barevný pouštní vzor 6 Color Desert vstoupil do služby ve stejné době jako BDU Woodland - v roce 1981. I když se tkz. "chocolate chip uniform" - čokoládové lupínky, jak se uniformě DBDU říkalo, stala dobře známou během války v perském zálivu v Iráku , trento vzor byl původně navržen tři desetiletí před tím a to v roce 1962. Americká armáda byla v té době připravena zasáhnout v izraelsko-arabských konfliktech a proto vyvinula tento testovací obrazec pomocí pouště v jihozápadní části USA. Když se situace na Středním východě uklidnila, vývoj zkušebního vzorku byl zastaven. Ale vytvoření nových sil rychlého nasazení RDF v roce 1979, si ke svému působení na Blízkém východě v oblasti Perského zálivu znovu kamuflážní vzor vyžádalo.

 

Vedle klasické DBDU byla vyvinuta také noční varianta krycího vzoru jménem Desert Night Camouflage, kterou tvořil první "digitální" vzor tmavě zelené barvy s černými nahodilými políčky různých tvarů. Uniforma obsahovala také vrstvou NIR - Ner Infrared Radiation. Tato uniforma spadala formálně pod DBDU. Šlo o převlečníkovou parku a kalhoty, které mohly být doplněny o teplou vložku známou například z umiformy M-1965.

 

Střihem i látkou jde o totožnou uniformu s uniformou BDU, ale DBDU uniforma měla jiný kamuflážní vzor a dostala samostatný název. Zprvu byla dodávána v omezeném počtu americkým vojákům, kteří se účastnili dvouletých cvičení v Egyptě a na Sinajském poloostrově. O necelých 10 let později, byla ale tato uniforma výdávána ve velkých množstvích a to před válkou v Perském zálivu v Iráku. 

 

Zpětná vazba vojáků nasazených v Iráku a používající DBDU uvedla, že maskovací vzor není zdaleka tak vhodný a účinný v pouštních a písečných oblastech a uniforma byla teplejší, než bylo v těchto podmínkách žádoucí. Výroba uniforem se šesti barvami byla také velmi nákladná, oproti výrobě uniforem se třmi barvami. Tudíž po vyhodnocení veškerých protikladů 6 Color Desert - DBDU došli armádní velitelé k závěru, že je zapotřebí vyrobit novou, lehčí a tenčí uniformu s lepším kamuflážním vzorem, universálnějším do pouštních oblastí. Natick Soldier Center začal hledat náhradu. Vzorky písku a zeminy z Blízkého východu byly měřeny pro optickou a infračervenou odrazovost a sedm zkušebních vzorků bylo vytvořeno pomocí těchto statistik. Vzorky byly hodnoceny ve čtrnácti různých pouštních lokalitách a výsledkem testů bylo ukázáno na jednoho favorita. Výsledná DCU Desert Camouflage Uniform se vzorem 3 Color Desert byla standardizována v roce 1990, ale v té době ještě nebyla připravena pro použití velkého množství vojáků nasazených do války v Perském zálivu.

 

Během této války v Iráku po iniciativě  generála Normana Schwarzkopfa, byla první generace DBDU nahrazována lepší a vhodnější generací vyrobenou ze 100% Cotton Poplin látky bez výztuže a s cílem zlepšení komfortu v horkých pouštních podmínkách. Celkem bylo objednáno 500.000 zlepšených bavlněných DBDU uniforem. Nicméně z důvodů velkých nákladů a relativně rychlému konci války v zálivu, nebyly v tomto nákladu nikdy vyrobeny a dodány.

 

 

 

 

 

 

Uniformy DBDU se vyráběly ve dvouch generacích:

 

1st Pattern : vyrobeno ze směsi látky 50% Cotton 50% Nylon, střih se vyznačuje potiskem kamufláže uvnitř uniformy ve vrchní zádové partii - zdvojená látka - některé kusy 1st Pattern mohou mít látku otočenou, zesílené lokty, široký límec a úzké stahovací pásky na rukávech

 

 

 

 

 

 

 

 

2nd Pattern : vyrobeno ze směsi látky 50% Cotton 50% Nylon, blůza již nemá zdvojenou látku na zádech, má úzké stahovací pásky na rukávech na zápěstí a široký límec. 2nd pattern je již bez zesílení loktů.

 

 

 

 

 

 

 

Irák - dobové fotografie uniformy DBDU
 
 
 
 
 
 
 
 
soudobé fotografie uniformy Desert Night Camouflage
 
 
 
 
 
 
originální uniformy DBDU