ABU  -  Airman  Battle  Uniform

 

hlavní bojové nasazení uniformy  -  operace  Enduring Freedom, Afghánistán

                                                             operace  Iraqi Freedom, Irák


 
 
 

První prototyp nové uniformy ABU Airman Battle Unform byl představen  v létě roku 2003. Ten byl založený na vzoru z éry války ve Vietnamu Tiger Stripe. Na počátku se jednotný prototyp skládal z kalhot, vyšívaného tílka a blůzy. Maskovací vzor byl ​​vyvinutý firmou TIGER STRIPE PRODUCTS a byl založený na oblíbeném a autorským právem ošetřeném původním Vietnam Tiger Stripe vzoru. Šlo o standartní modrošedé tygří pruhy. Po měsících zkušebního opotřebování prototypů úředníci Air Force revidovali vzhledem k ohlasu pilotů barevné schéma i samotný maskovací vzor. Vznikl tak nový vzor, který byl tvořen fraktální digitální pixelovou kresbou původních tygřích pruhů. Modré tóny se staly v barevné paletě mnohem jemnější a přibyly dominantní tóny šedé.

 

2. října 2007 začalo letectvo hromadně vydávat ABU uniformy pro nedůstojníky ve výcvikové základně Lackland AFB. Následně v roce 2008 byla již uniforma ABU k dispozici pro nákup všem letcům. Přednostně začala být vydávána pracovníkům CENTCOM nasazených v Kuvajtu, Iráku a Afghanistánu. Pracovníkům v jiných zemích byly vydávány stále DCU uniformy, aby se zužitkovaly naskladněné zásoby. Konečné datum, kdy končí u Air Force užívání uniforem DCU a plně jsou nahrazeny ABU, je rok 2012.

 
V zemích působení CENTCOM se ale brzy začaly k nové ABU uniformě objevovat kritické hlasy. Stejně jako u problémů se staršími DBDU tak i zde šlo o velmi teplou a těžkou látku použitou k ušití nevhodnou do oblastí Afghanistánu a Iráku, a také o nevhodnost nové kamufláže, která se v těchto oblastech jevila jako silně nefukční. Proto velení rozhodlo, že od roku 2010 budou pracovníci letectva působící v Afghánistánu používat uniformy s maskováním Multicam. Ve zbylých oblastech světa je nadále povinnost nošení klasických ABU uniforem s digitálním Tyger Stripe vzorem. 
 
 

 

uniformy ABU se vyráběly v těchto generacích :

 

1st Pattern 

Střih nových uniforem ABU je velmi podobný předecházejícím starým BDU. Rovné velké kapsy, široký límec se špičkou, hlavní zapínání blůzy i kapes na knoflíky. Co se týká novinek, nové ABU uniformy získaly vnitřní objemné kapsy na mapy, které ale vojáci kvůli nadměrné hřejivosti a nevyužitelnosti odtrhávali, takže se brzy začli vyrábět uniformy již bez těchto vnitřních mapových kapes. Na levém předloktí blůzy kapsu na 2 tužky a jiné rozložení a tvary kapes kalhot. Látka 1st Pattern ABU byla z velmi silné 13 oz / 367 g  NYCO 50/50 Nylon Cotton směsi látky. Uniformy ABU jsou opatřeny NIR nátěrem pro funkci v infračerveném spektru vidění. Velikosti uniforem jsou oproti standartnímu značení ostatních uniforem ve formě např. Medium/Regular značeny konfekční velikostí např. ve tvaru 44-L. Celkem jde o 236 různých velikostí zahrnující mužské i ženské míry. Uniformy se neškrobí, aby neztratily svou NIR funkci a ani nežehlí.

 

 

první série s vnitřními mapovými kapsami

 

novější varianta bez vnitřních mapových kapes

 

 

2nd Pattern 

V roce 2009 se začal vyrábět druhý vzor ABU uniforem. Šlo o uniformy vyráběné podle certifikované normy NFPA 1975, která popisuje použití látek nepodporujících hoření, jako je Aramid, 100% bavlna a vlna. Primárně jsou tyto uniformy určeny pro hasiče, elektrikáře a další techniky pracující na stanici s el. proudem či plamenem. Vzor střihu je totožný s prvním vzorem, pouze se místo širokého použil úzký límec a tkanina obsahuje RIP-STOP.

 

 

3rd Pattern 

Třetí vzor ABU v roce 2012 vyřešil dlouhodobý problém - nadměrná váha uniforem a hřejivost látky. Byl zaveden nový vzor uniformy ABU, u kterého se použila pro výrobu stejná látka jako u uniforem ACU, tzn. mnohem tenčí 6,5 oz / 184 g  NYCO 50/50 RIP-STOP tkanina. Střih uniformy je totožný s původní verzí 1st Pattern a neobsahuje mapové kapsy. Tato uniforma se zprvu nazývala IABU / Improved ABU a posléze byla oficiálně pojmenovaná jako uniforma RABU / RIP-STOP ABU.

 

 

 

součásti uniformy ABU

 

Blůza:

  • všechny insignie, včetně profesních - leteckých křídel, povolání atd., jsou vyšívané tmavě modrou na šedém pozadí, s výjimkou hodnostním označení pro 2nd Lieutenant a majora, které jsou šité hnědou nití
  • jmenovky a AIR FORCE pásky jsou vyšívané tmavě modrou na šedém pozadí na samostatné nášivce
  • nášivky - patche např. MAJCOM, USAF Weapons School, Wing, skupina atd. nejsou nošeny na uniformách ABU, s výjimkou aeronautical a kaplana, nicméně pracovní patche jsou povoleny 
  • 2 vnitřní kapsy na mapy - je povoleno je odstranit
  • malá kapsa na 2 propisky na levém předloktí 
 

 

Kalhoty:

  • elastický stretch pas
  • dvě cargo kapsy na stehnech + malá kapsa uvnitř jedné cargo kapsy
  • dvě kapsy na zadku
  • dvě malé spodní kapsy na lýtkách
  • na pravé lýtkové malé kapse kapsa na propisky
 
 
další součásti uniformy:
 
- čepice Field Cap
- klobouk Boonie Hat, povoleno nosit pouze v bojových zónách
- parka Gore-tex
- fleece čepice
- tričko s krátkým rukávem v pískové barvě, materiál bavlna nebo funkční tkaniny
- Combat Shirt - bojové triko pod neprůstřelnou vestu - vyvinula firma Massif - pouze pro bojové zóny
- Combat Boots - boty v zelené letecké barvě od výrobců 
- Belleville, Corcoran, Bates, Danner, Rocky, Converse, Rockport a jiné
- ponožky v barvě obuvy

 

 

 

 

 

 

 

 

3rd Pattern ABU - RABU
 
 

 

 

 

Afghánistán - dobové fotografie uniformy ABU
 
 
 
 
 

 

originální uniformy ABU