CCU - Close  Combat  Uniform 

CU - Combat  Uniform

 

hlavní bojové nasazení uniformy  -  operace  Enduring Freedom, Afghánistán

                                                              operace  Iraqi Freedom, Irák

 
 
 
 
 

Uniformy CCU a její následovník CU se staly velmi důležitým mezníkem mezi starou generací uniforem BDU a DCU a novou moderní generací uniforem ACU Army Combat Uniform. Tento přerod se samozřejmě neodehrál ze dne na den a trval cca 2-3 roky. Do této doby se vyzkoušela řada vzorů a střihů. Za skutečný mezistupeň vývoje  však můžeme považovat právě uniformu CCU, která se střihem velmi blížila budoucí ACU, zatímco její maskovací vzory zůstávaly ve Woodlandu a 3-Color Desertu. Velmi důležité na vývoji bylo to, že se uniforma dočkala i omezeného, leč ostrého nasazení v boji.

 

CCU uniforma předznamenala velkou změnu, která měla změnit BDU uniformy používané od začátku 80. let a přenést US Army do 21. století na nové bojiště a vyhovět měnícím se požadavkům armády. Způsob boje se od návrhu BDU značně změnil, stejně jako způsob, kterým běžný voják pěchoty nese svoji výstroj a náklad, či jak celkově působí na bojišti. Proto bylo zapotřebí vymyslet něco zcela nového.

 

První prototyp uniformy CCU ve větším nákladu byl vyroben začátkem roku 2003 a byl testovaný na půdě NTC National Training Center vybranými vojáky ze Stryker brigády. Vznesené připomínky byly zpracovány a úpravy byly zakomponovány do druhého prototypu. Ten byl testovaný jinými vojáky, pro změnu ne v NTC v Kalifornii, ale v Joint Training and Readiness Center v Louisianě.

 

Ve třetím stádiu testování byla uniforma vyrobená ve větším množství a název byl oficiálně ustanovený na CCU Close Combat Uniform. Vyrobily se ve čtyřech verzích kamufláže: Woodland, 3-Color Desert, Urban Tracks a Scorpion. Nové verze uniformy CCU testovali ve skutečných bojích hlavně úderné a speciální jednotky jako 173rd Airborne Brigade, Striker Brigády 2. a 25. pěší divize, Navy SEALs atd.

 

 

Při výrobě  druhé série, která oproti první přinášela jen minimum změn, se název změnil z CCU Close Combat Uniform na CU Combat Uniform. U obou druhů nových uniforem došlo oproti staré BDU k masivním změnám střihu, tvarů a počtů kapes jak na blůze tak na kalhotách, začlenění suchých zipů nejen jako zapínacího systému, ale nově také jako panelů pro umístění jmenovek, hodností a divizních nášivek a jiné. Můžeme se také setkat s kusy, kde se na kapsách nachází testovací kombinace zapínání na suchý zip a kovové cvočky. Další velká novinka, která byla na uniformách premiérově testována a následně u nové uniformy ACU použita, byly vyndavací pěnové vložky - výplně chránící lokty a kolena, které se zasunovaly do k tomu určených kapes na loktech a kolenech.

 

 

 

originální uniformy CCU
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
originální uniformy CU
 
 
 
 
 
 
 
 
rozdíly mezi  CU a CCU
 
na levé straně CU                    na pravé straně CCU