TCU  -  Tropical  Combat  Uniform        TUU  -  Tropical  Utility  Uniform

 
hlavní bojové nasazení uniformy  -  válka ve Vietnamu
 
 

TCU  -  Tropical  Combat  Uniform

 
Bojové uniformy používané Spojenými státy během války ve Vietnamu, byly uniformami zcela nové třídy. Tropické teplo v oblasti vyžadovalo jiný typ materiálu použitého k výrobě uniformy, než doposud používané těžké HBT tkaniny. Jeden z nejpozoruhodnějších viditelných rozdílů od předešlých druhů bojových uniforem bylo použití šikmých předních kapes a pak použití nové čtvercové textury látky proti trhání jemnější tropické látky RIP-STOP.  
 
 
V roce 1962 byla nová uniforma z dílen Natick Labs představena. Vyrobena byla z 5 ½ oz. větru odolného bavlněného popelínu v barvě odstínu OG-107. Blůza měla dvě šikmé cargo kapsy na hrudi a dvě spodní cargo kapsy. Dále měla blůza nárameníky a stahovací pásek v pase. Tropická bojová uniforma byla do Vietnamu ideální, protože byla lehká a rychleschnoucí. Měla ale také jednu vadu a tou byly knoflíky na kapsách, které měly tendenci se v džungli zachytávat​​. Tyto knoflíky byly proto brzy u druhého vzoru TCU umístěny pod klopy kapes. To samé platilo pro kalhoty. Podobný problém byl i u nárameníků, které byly z blůzy od 3. vzoru včetně, odstraněny.
 
 
Dalším důležitým prvkem této uniformy byla její nová ERDL kamufláž, která se začala aplikovat na blůzy a kalhoty TCU během konce 60. let od 3. vzoru včetně. Maskovací uniformy během prvních měsíců a let války ve Vietnamu nebyly široce dostupné. Hodně kusů maskovaného oblečení bylo ponecháno k používání z korejské války, ale tyto uniformy nebyly pro bojové potřeby jihovýchodní Asii vhodné. Výsledkem bylo, že vojáci měli dovoleno nakupovat své vlastní maskované uniformy ve sportovních obchodech s loveckými potřebami v USA. Typy tohoto maskovacího vzoru se prodávaly pod známým jménem Duck Hunter. Další speciální uniformy s kamuflážním vzorem zavedené v průběhu konfliktu byly známé jako Tiger Stripe. Tyto uniformy se staly velmi populární mezi americkými speciálními silami. 
 
 
Tropical Jungle Coat -  blůza je z bavlny a větru odolného popelínu nebo Rip-Stop bavlněné tkaniny. Barva olivově zelená, armádní odstín OG-107. Blůza má na hrudi dvě šikmé cargo kapsy a dvě spodní cargo kapsy. Rukávy měly nastavitelné manžety, aby mohly být srolované. Každá kapsa má v dolní části drenážní očka. Blůzy Tropical Combat se vyráběly v průběhu 60. a 70. let ve verzích 1.-5. Verze 3,4 a 5 i s ERDL maskováním, verze 4 a 5 z látky RIP-STOP. 
 
 

Tropical Jungle Trousers -  kalhoty jsou vyrobeny z bavlny a větru odolného popelínu nebo Rip-Stop bavlněné tkaniny. Barva olivově zelená, armádní odstín 107. Mají dvě přední šikmé kapsy, dvě cargo kapsy na bocích a dvě kapsy na zadku. Malá kapsa uvnitř levé cargo kapsy byla navržena tak, aby pojala sadu pro přežití. Tato vnitřní kapsa se po válce ve Vietnamu do levé cargo kapsy přestala šít a zmizela. Nohavice mají stahování šňůrkou ve spodní části, dále smyčky v rozkroku. Verze kalhot Tropical Combat se vyráběly ve verzích 1-6. Verze 4 i s ERDL maskováním, od verze 5 z látky RIP-STOP.

 

Nové je u uniforem TCU i značení velikostí. První hlavní skupinu velikostí Small/Medium/Large rozšiřují extra velikosti jako např. X-Small atd., doplňuje druhá skupina, která rozlišuje délku na Regular/Short/Long. I zde se vyskytují extra rozšíření jako třeba X-Short.

 

 

 

Uniformy TCU se vyráběly v těchto generacích:

 

 

1st Pattern  *  Tropical Combat Coat

vyráběno od roku 1963 - specifikace nové uniformy byla stanovena dne 20.května 1963 - ze 100% Cotton Wind Resistant Poplin, barva OG-107. První generace měla knoflíky na kapsách - vně na klopách, měla nárameníky, v pase stahovací pásky, poutko na věšení, na náprsních kapsách škvíry na propisku a záda bez horizontálního švu - lemu. Blůza má na hlavním zapínání 5 knoflíků plus jeden límcový. Pod tímto hlavním zapínáním se nachází lem zvaný GAS FLAP, který sloužil k utěsnění uniformy proti proniknutí bojových plynů.

 

Gas Flap

 

 

 

2nd Pattern  *  Tropical Combat Coat

vyráběno od roku 1964 - specifikace nové uniformy byla stanovena dne 24.srpna 1964 - ze stejné látky jako první verze a také v barvě OG-107, ale došlo ke skrytí překážejících knoflíků pod klopy kapes. Dále ubyl jeden knoflík na hl. zapínáním blůzy / nepočítaje knoflík na límci / z původních 5-ti na 4. Blůza měla nárameníky i poutko na věšení, neměla zádový lem - šev. Blůza má opět Gas Flap.

 

 

 

 

 

 

2nd Pattern  *  Tropical Combat Coat   *  VARIANT

V listopadu 1965 USARV (armáda Spojených států, Vietnam), Tropical Combat Uniform rada doporučila odstranění nárameníků a stahovacího pásku na úpravu pasu. Rada zjistila, že knoflíky na nárameníkách byly náchylné k zatlačování do vlastních ramenou vojáků, když na sobě měli batoh a že se spolu se stahovatelnými pásky v pase snadno zachycují při pohybu přes džungli. Spíše než okamžitá změna vzoru se zavedly během krátkého období pouze tyto dvě změny. Proto některé kusy - blůzy, byly provedeny bez nárameníků, směrodatných pro 2nd Pattern, ​​ale udržely si stahovací pásky pasu. Blůza má také Gas Flap.

 

 

 

 

 

 

3rd Pattern  *  Tropical Combat Jacket Coat

vyráběno od roku 1966 - pod spodním okrajem náprsní kapsy oproti prvním dvoum vzorům není odtoková dírka, byly zrušeny nárameníky i stahovací pásky v pase. Poprvé se na zádové části objevuje podélný - horizontální šev v oblasti lopatek. Uniformy se vyráběly standartně v OG-107 a poprvé také v kamufláži ERDL. Od tohoto vzoru včetně, se přestal u blůzy používat Gas Flap.

 

 

 

 

 

 

4th Pattern  *  Tropical Combat Coat

vyráběno od roku 1968, první vzor ze tkaniny RIP-STOP, jinak látka stejná jako u dřívějších verzí 100% Cotton Wind Resistant Poplin. Na zádech opět šev v oblasti lopatek. Poprvé u tohoto vzoru nebylo použito poutka na zavěšení blůzy a otvor na propisku byl už jen na levé náprsní kapse. Znovu se u tohoto vzoru zavádí odtoková dírka na spodku kapes. Barva uniformy OG-107 i ERDL.

 

 

 

5th Pattern  *  Tropical Combat Coat

tento poslední vzor vyráběn od roku 1969 byl opět vyroben z RIP-STOP tkaniny. Nově byl odstarněn látkový klín v oblasti stahovacího zápěstního pásku a střih zde byl rovný. Barva uniformy OG-107 i ERDL.

 

 

 

 

TUU  -  Tropical  Utility  Uniform

 

Woman's  Pattern  *  Tropical Utility Shirt

tento vzor pro ženy, které používaly převážně zdravotní sestry, se vyráběl od roku 1969. Byl vyráběn z RIP-STOP tkaniny i bez - z cotton sateen a měl odlišný střih od mužských TCU. Blůza měla pouze spodní kapsy, na rukávech na koncích stahovací pásky na knoflík. Barva uniformy byla pouze OG-107.

 

 

 

 

***

 

 
 
 
Vietnam - dobové fotografie Tropical Combat Uniform
 
 
 
 
 
 
 
verze ERDL
 
 
 
 
soudobé fotografie Tropical Combat Uniform
 
 
 
 
 
 
 
originální uniformy Tropical Combat
 
 
1st Pattern
 
 
 
 
 
2nd Pattern
 
 
 
 
 
3rd Pattern
 
 
 
 
 
 
další originální TCU bez určení vzoru