ACU  -  Army  Combat  Uniform

 

hlavní bojové nasazení uniformy  -  operace  Enduring Freedom, Afghánistán

                                                             operace  Iraqi Freedom, Irák


 
 
 

ACU Army Combat Uniform a její nehořlavá varianta FRACU Flame-Resistant Army Combat Uniform se staly v roce 2005 novou uniformou US Army. Po námořní pěchotě, která jako první zavedla pro svoji větev US ozbrojených sil nové uniformy s novým maskovacím vzorem, byla armáda druhá v pořadí, která zavedla zcela nové uniformy. Poprvé byla představena v červnu 2004 jako nástupce BDU a DCU uniforem, které sloužily v armádě od roku 1981 respektive 1993. Nová uniforma vznikla z testovacích uniforem CCU a CU, které sloužily jako překlenovací most mezi starou generací BDU a novou ACU uniformou.

 

Nová uniforma má zcela nový střih, nový počet a tvar kapes, nově přibyl u blůzy jako hlavní zapínací systém plastový zip a suché zipy. Ty se oběvují na blůze také jako nosiče panelů pro nášivky hodnosti, jmenovky, divnizní nášivky atd. Látka standartní ACU uniformy je vyrobena z NYCO 50/50 Nylon Cotton s RIP-STOP tkaninou. Dále se používá u vybraných šarží napuštění látkou odpuzující bodavý hmyz Insect Repellent. Verze uniformy FRACU jsou navrženy tak, aby se zabránilo popáleninám třetího stupně a až třiceti procentům popálenin druhého stupně. FRACU verze uniformy poznáme podle našitého čtverečku 1"x1" jednobarevné látky na manžetě zápěstí rukávu blůzy a na klopě velké cargo kapsy na kalhotách.

 

Kromě zcela nového střihu zahrnuje ACU oproti BDU a DCU také zcela nový universální digitální kamuflážní vzor UCP Universal Camouflage Pattern. Tento nový vzor byl navržen pro použití v poušti, lesích i zástavbě městského prostředí. Barevná škála jednotlivých pixelů obsahuje šedou břidlici, pouštní písek a odstín listové zelené. Černá barva byla vypuštěna, protože je velmi viditelná i pouhým okem, nemluvě o moderní optice a vytváří nežádoucí vysoce kontrastní obraz a taktéž se černá barva v přirozené přírodě nenachází. Využívá se zde několik odstínů šedé, od velmi světlé až po extrémně tmavou. Tento nový vzor byl ale na přelomu roku 2010 shledán na bojišti v Afghanistánu jako neúčinný a jeho krytí jako velmi slabé. Proto se od tohoto roku začaly jednotky postupně přestrojovat na uniformy ACU se vzorem Multicam, které jsou pro dané lokace boje svým maskovacím vzorem mnohem účinější. Tento nový vzor ze vzhledem k názvu operace též nazýval OCP Operation Enduring Freedom Camouflage Pattern.

 

Náklady na novou ACU uniformu každého vojáka činí 120 dolarů za kompletní uniformu, ve srovnání s 58 dolary za starší BDU. Každý voják dostává na své uniformy příspěvky pro zakoupení. Insignie a další patche, jako je jméno, divize atd činí další náklady na nákup každého vojáka. Uniformy ACU a FRACU, které vojáci nezakoupí přímo na základnách, ale jsou vojáky zakoupené z komerčních obchodů a přebytků, které se prodávají široké veřejnosti, nezahrnují IR Infrared čtverečky našité na ramenních kapsách blůzy. Jde totiž svou vlastností o velmi citlivou součást uniformy a proto jsou blůzy vybavené tímto ochraným prvkem omezeny pouze na čistě vojenský personál a na komerčně prodávaných ACU uniformách nejsou použity. Po zakoupení takovéto uniformy si vojáci tyto ochranné prvky sami na uniformu doplní. Tyto speciální značky jsou určené k noční identifikaci US vojáka v boji. Během pobytu vojska na základnách mimo bojiště jsou tyto IR značkovače zakryté.

 

1st Pattern

2005 - 2018

součásti uniformy ACU

Blůza:

 

 • panely se suchým zipem pro US Army branche a příjmení

 • panel se suchým zipem nad hrudní kostí pro hodnostní označení

 • panely se suchým zipem na kapsách na ramenou určených pro nášivky divize, odborných dovedností, americkou vlajku atd.

 • trvalé IR infračervené čtverce pro noční identifikaci šité na každé rameno 

 • Mandarin límec, který se nosí do boje zvednutý kvůli taktické vestě, jinak se nosí ohrnutý na ramena

 • přední plastový zip vyztužený suchým zipem

 • nakloněné náprsní kapsy se zapínáním na suchý zip 

 • rozšířený šev střihu v oblasti lopatek pro zvýšení mobility

 • manžety na rukávech s utahováním na suchý zip 

 • trojitá kapsa na psací pera na levé paži 

 • všité kapsy pro vyndávací pěnové výztuhy loktů

 
Kalhoty:

 

 • všité kapsy pro vyndávací pěnové výztuhy kolen

 • dvě dopředu nakloněná cargo stehenní kapsy s uzavíráním na suchý zip a s elastickou stahovací šňůrkou zakončenou plastovou brzdou
 • dvě menší skladovcí kapsy na každé noze, jedna s uzavíráním na suchý zip
 
další součásti uniformy:
 
 • tričko - béžové Tan nebo hnědé funkční nebo 100% Cotton s krátkým rukávem. Černá trička jsou schválena pro nošení instruktory - Ranger School, Sapper, Airborne, Jumpmaster, Pathfinder, Sniper a Special Forces.

 • 5cm široký nylonový opasek v barvě Send nebo Tan

 • zelené OD funkční ponožky

 • čepice / baret - Patrol cap / Beret - čepice obsahuje vnitřní kapsu. Na zadní straně obsahuje čepice panel na suchý zip pro jmenovku. ACU se nosí na základnách s černým baretem, patrol cap může být povoleno velitelem jednotky. Od roku 2014 se zavádí patrol cap i na základny a ruší se tím barety.

 • boty - béžové Tan semišové kožené bojové boty a to buď teplé počasí nebo verze pro mírné počasí s GTX membránou - komerční verze se mohou vyrábět bez omezení v souladu s těmito předpisy - velikost alespoň 6 centimetrů, vyrobeno z Tan hrubé hovězinové useně s hladkými špičkami a Tan podrážky z přírodní gumy, bez zipu a jakýchkoliv výstupků. 

 
 
 
 
 
 
 
ACU 1st Pattern UCP
 
 
ACU 1st Pattern Multicam

 

 

 

Transition Pattern 

od roku 2010 se začali na ACU uniformě zkoušet vylepšení - blůza má knoflíky na stahovacím pásku zápěstí místo suchého zipu a IR Tab našitým nově do středu otáčecí tkaniny místo našití na jeho konci - ramenní kapsa, zesílení výztuže látky v rozkroku kalhot, místo suchého zipu knoflíky na cargo kapsách na kalhotech

 

 

 

 


2nd Pattern

od 2015

1.7. 2015 se začli vydávat nové ACU 2nd Pattern s novým kamuflážním vzorem OCP Operational Camouflage Pattern a souběžně se do 1.října 2018 donosily během přechodného období ACU 1st Pattern UCP + ACU 1st Pattern Multicam. 

 

nové změny u 2nd Pattern :

 

blůza -

 

·         Mandarin límec na blůze bez suchého zipu a primárně tvarovaný pro položenou polohu

·         kapsa na na rukávu je o 1 palec delší

·         kapsa na rukávu se nově zapíná z boku a na zip

·         blůza již nemá na rukávech kapsy na vycpávku

·         kapsa na tužky má místo 3 nově jen 2 zásobníky

 

 

kalhoty -

 

·         v pase již není  šňůrka

·         kalhoty již nemají kolenní kapsy na vycpávky

·         velké cargo kapsy se zapínají nově na knoflíky

·         velké cargo kapsy již nemají stahovací gumičku s pojistkou

·         spodní malé kotníkové kapsy se nově zapínají na knoflíky a mají klopu

 

barva triček se mění na tmavší Tan 490

barva nylonového opasku Tan 499

barva bot je Coyote Brown

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ACU  2nd  Pattern  WMN'S  VARIANT

 

 

 

 

 

 

Afghánistán - dobové fotografie uniformy ACU 1st Pattern
 
 
 
 
 
 
 
 
 
originální uniformy ACU 1st Pattern
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
IR štítek na ramenní kapse blůzy ACU
 
 
 
 
 
 
 
FLAME RESISTANT  štítek na manžetě rukávu blůzy FRACU
 
 
 
 
 
 
 
FLAME RESISTANT  štítek na cargo kapse kalhot FRACU