NWU  -  Navy  Working  Uniform

 
 
hlavní bojové nasazení uniformy  -  operace  Enduring Freedom, Afghánistán 
                                                             operace  Iraqi Freedom, Irák

 
 
 


Námořnictvo používalo ze všech složek US ozbrojených sil největší množství různých bojových a pracovních uniforem. Nejběžnější byla klasická modrá pracovní uniforma, případně pro některý personál olivové nebo pískové letecké kombinézy. Dále se často používaly klasické woodland BDU či desert DCU. Personál přidělený k námořní pěchotě používal nové uniformy MCCUU, personál přidělený k jednotkám armády pak ACU.

 

US Navy byla tou dobou poslední branží, která neměla své vlastní nové uniformy. Velká změna přišla v roce 2007, kdy se poprvé objevila a pomalu začala do zkušebního oběhu dostávat nová pracovní uniforma NWU Navy Working Uniform. První vzor uniformy NWU se skládá ze čtyř barev - šedé, tmavě modrošedé, tmavě modré a černé. Nový digitální  vzor je odvozen od MARPATU na uniformách MCCUU. Také zde je na látce ve vzoru nepravidelně zakomponováno miniaturní logo - znak US Navy - kotva, loď USS Constitution a orel. Tento znak je také ve velké verzi vyšit na levé náprsní kapse. Nový vzor NWU není určen k zamaskování samotného člověka, který má na sobě uniformu, vzhledem k použití uniforem primárně na palubách lodi, ale spíše na zamaskování olejových skvrn, barvy a jiné špíny, se kterou se uživatelé uniforem denně dostávají do kontaktu a aby byli díky novému vzoru stále "čistí". Střihem je uniforma podobná klasickým BDU, použitá látka je NYCO 50/50 Nylon Cotton a uniformy se neškrobí ani nežehlí.
 
Stejně jako u předchozích pracovních uniforem byla nová NWU navržena tak, aby personál zůstal v nepříznivém počasí v teple a suchu. Uniforma je ušitou velikostí o něco větší, kvůli častému užívání spodní vrstvy - svetru. Uniforma má také více kapes než její předchůdci - blůza má dvě velké náprsní kapsy a dvě menší kapsy na rukávech na ramenou, kalhoty mají kapes šest. Jmenovky a insignie nosí vojíni vyšité na nášivkách ve stříbrné barvě, poddůstojníci a důstojníci v barvě zlaté.
 
 
V lednu 2009 byla NWU zařazena jako oficiální plnohodnotná nová uniforma US Navy. O rok později, v lednu 2010 přicházejí do užívání US Navy další dva vzory NWU uniformy - NWU Type II a NWU Type III. Jejich prototypy pod názvem AOR I a AOR II / Area Of Responsibility - místo určení, byly zkušebně testovány předcházející rok. NWU II má kamuflážní vzor převážně hnědý, oproti tomu NWU III je převážně zelený. Mezi NWU a NWU II/III je ten rozdíl, že typy NWU II a III jsou uniformy taktické, zatímco první typ NWU je čistě pracovní. Type II je určen pro pouštní oblasti a Type III pro oblasti zalesněné.
 
 
Uniformy NWU se vyrábí ve dvou rozličných střizích. První konzervativnější střih uniformy - NWU, má kapsy na rukávech a dvě náprsní kapsy, hodnost se umísťuje přišitím na klasický špičatý límec stejně jako u starších BDU a DCU uniforem. Druhý střih - NWU II a NWU III, má ergonomičtěji ušité chlopně na kapsách spolu s vnitřním suchým zipem i knoflíky a hodnost se umísťuje do středu hrudi na navlékací chlopeň k tomu určenou. U těchto taktických verzí Type II a III není na přední levé kapse vyšitý znak US Navy, jako tomu je u modrošedé pracovní NWU. Použitá látka u všech 3 typů je NYCO 50/50 Nylon Cotton s tím rozdílem, že uniformy NWU II a NWU III se vyrábějí ve verzi tenčí látky s RIP-STOP.
 
 
NWU Type III je určena pro veškerý personál, který operuje v pevninských oblastech - např. ženisté SEABEES. Oproti tomu uniforma NWU Type II je první roky určena pouze pro vyhrazený personál - Navy SEALs , Navy EOD, SOCOM atd. Po roce 2014 se již i NWU II objevuje u jednotek SEABEES.
 
 
Vzhledem k dlouhotrvající nespokojenosti vojáků s uniformou NWU , je používání této uniformy ukončeno k 1.říjnu 2019 . Náhrada za NWU bude NWU Type III.
 
 
 
součásti uniformy NWU:
 
 
- blůza
- kalhoty
 
- parka Gore-tex
- fleece vložka do parky
- čepice 8 point Cap
- klobouk Boonie Hat
- unisex svetr
- tričko s krátkým rukávem v tmavě modré barvě
- Combat Shirt - bojové triko pod neprůstřelnou vestu - pouze pro bojové zóny
- černé bezpečnostní boty, pro typy II/III vysoká hnědá kožená obuv používaná u Army a USMC
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
dobové fotografie uniformy NWU
 
 
 
 
 
 
 
originální uniformy NWU