MCCUU  -  Marine  Corps  Combat  Utility  Uniform

 

hlavní bojové nasazení uniformy  -  operace  Enduring Freedom, Afghánistán

                                                             operace  Iraqi Freedom, Irák


 
 

 

Testování zcela nových polních uniforem s novýcm digitálním vzorem kamufláže určených primárně pro námořní pěchotu začalo na počátku roku 2001. Oficiální jméno nové uniformy MCCUU bylo oznámeno v červnu 2001. Raný prototyp zahrnoval odnímatelné rukávy, nicméně od tohoto designu a funkce bylo později upuštěno. Patent na nový digitálmí vzor MARPAT - MARine PATtern byl registrován 19. června 2001, zatímco patent na MCCUU uniformu byl registrován dne 7. listopadu 2001. Oficiální představení uniformy a zavedení do výstroje USMC proběhlo na základně Camp Lejeune v Severní Karolíně dne 17. ledna 2002. Kompletní přechod na nové uniformy byl dokončen 1. října 2004. Krokem zavedení uniformy MCCUU, která byla určena pouze pro jednu větev US ozbrojených sil - USMC, začal hon ostatních větví armády, námořnictva i letectva za svou vlastní jedinečnou kamufláží a uniformou. Utrácelo se desetkrát více peněz na vývoje nových uniforem a nových vzorů kamufláží. 

 

Uniforma MCCUU plně nahradila uniformu BDU a DCU, které do té doby Marine Corps společně sdílela s námořnictvem, armádou a letectvem. Nově zavedená uniforma MCCUU a její originální maskovací vzor ​​MARPAT se od té doby staly výhradní záležitostí námořní pěchoty, která je výhradním držitelem patentů na jejich design a nejsou tudíž k dispozici pro civilní trh. Vzor MARPAT je vyráběný ve dvou barevných provedeních - lesní Woodland a pouštní Desert. Uniformy jsou vyráběny a dodávány výhradními kontraktory americké vlády - PROPPER INTERNATIONAL INC., AMERICAN APPAREL, E.A. INDUSTRIES, AMERICAN POWER SOURCE INC. a COLUMBIA SEWING COMPANY.

 

Mimo klasických polních uniforem se také námořní pěchota vystrojila novými převlečníky, které slouží pro pohyb v arktických oblastech. Jde o praku a kalhoty, které mají speciální digitální potisk převzatý od kanadské společnosti HYPERSTEALTH. Tento vzor určený pro MCCUU má jméno Disruptive Overwhite, známý je též pod názvem Snow MARPAT.

 

 

MCCUU je určena jak pro nošení v poli, tak i jako pracovní uniforma. Stala se typickou pracovní a bojovou uniformou pro veškeré posádky US Marines Corps. V závislosti na prostředí a sezóně je vybrána pro užívání buď verze Desert, nebo Woodland. Vojáci na základnách nosí lesní MCCUU v zimních měsících a pouštní MCCUU v letních měsících. Na rozdíl od předchozí BDU, byla MCCUU navržena pro nošení s neprůstřelnými vestami, které u dříve nošených BDU omezovaly přístup k předním kapsám. Dále nové MCCUU obsahují napuštění látkou odpuzující bodavý hmyz Insect Repellent.

 

U vzoru MARPAT  se také jako první objevují 2 nové autorizační fragmenty. Těmito znaky jsou – vyšité  EGA logo USMC na levé přední kapse na hrudi a pak miniaturní EGA logo USMC začleněné do tisku digitálního vzoru na látce, které se zde vyskytuje v nepravidelných intervalech. Toto logo se bude spolu s výšivkou v budoucnu objevovat také u nových uniforem námořnictva NWU - Navy Working Uniform prvního, druhého i třetího typu.

 

součásti uniformy  MCCUU :

 

Blůza

 • dvě šikmé náprsní kapsy se zapínáním na suchý zip

 • dvě ramenní kapsy se zapínáním na knoflík

 • zesílené lokty

 • vnitřní kapsy pro zasunutí vycpávek chráničů loktů

 • nastavitelné manžety na knoflík

 • vyšívané logo USMC - orel, kotva a glóbus na levé náprsní kapse

 

Kalhoty 

 • dvě přední kapsy se šikmým vstupem

 • dvě zadní kapsy se zapínáním na knoflík

 • dvě stehení cargo kapsy s gumyčkou na stažení uzávěru

 • přední zapínání poklopce na knoflíky

 • zesílená kolena a pas

 • částečně elastický pas

 • vnitřní kapsy na vycpávky chráničů kolen

 

Kalhoty se nosí přes boty s využitím gumičky "boot bands"

 

Čepice

 •  8 point čepice

 • v nebojové oblasti klobouk Boonie Hat

 
 

Tričko - olivově zelené nebo sytě zelené skivvie tričko bez loga, které se nosí pod blůzou. Vzhledem k intenzivnímu teplu v pouštních oblastech se používají funkční trička sající pot. Jako další oblíbená varianta do teplých obastí je bojové triko určené pod neprůstřelnou vestu - Under Armour Shirt. Dnes se již tyto Combat Shirt vyrábějí v nehořlavé verzi a jsou oficiálně schváleny k nošení v bojové zóně. Ochrana proti ohni na těchto tričkách se nazývá FROG Flame Resistant Organiational Gear. 

 

Boty - jde o obuv buď v tenčí verzi pro horké klima nebo mírné klima, kde je obuv silnější a obsahuje Goretexovou membránu. Výroba komerční verze USMC polní obuvi je povolená bez omezení, ale obuv musí na vnější patě každé boty nést logo USMC.

 

 

 

 

 

dobové fotografie uniformy MCCUU
 
 
 
 
 
 
 
 
 
dobové fotografie převlečníků Disruptive Overwhite
 
 
 
 
 
 
originální uniformy MCCUU