OG-107  Utility  Uniform

 
 
hlavní bojové nasazení uniformy  -  Korejská válka
                                                             válka ve Vietnamu
                                                             
 
 
OG-107 Utility Uniform byla od roku 1952 základní pracovní - užitková uniforma a to pro všechny složky americké armády a sloužila vojákům až do roku 1989. Označení OG-107 pochází z kódu US Army Olive Green 107 - barva olivová č.107, barva šedozelená.
 

OG-107 uniforma byla představena v roce 1952 a stala se následníkem uniformy M-1943. Stala se standardem pro použití jak ve Spojených státech, tak na zahraničních nasazení. Její první ostré nasazení v boji proběhlo v Korejské válce, kde začala nahrazovat HBT uniformy používané v druhé světové válce. Uniformy OG-107 ve Vietnamu později nahradila vhodnější TCU Tropical Combat Uniform, která jí začala nahrazovat u bojových jednotek. Pěchotní jednotky ze standardních divizí - mimo Airborne nebo Special Forces, na jaře roku 1966 začaly fasovat do džungle TCU a tím pádem se OG-107 pomalu odsunula k použití u nebojových jednotek mimo přední linie. V průběhu 60. a 70. let ve Spojených státech a dalších lokalitách mimo jihovýchodní Asii, zůstala OG-107 Utility Uniform standardní uniformou. Stala se tak jednou z nejdéle vydávaných uniforem armády US. Použití se datuje od roku 1952 až do roku 1989, kdy bylo užívání OG-107 definitivně ukončeno.

 

Základní design - všechny vyvinuté a vydávané verze OG-107 sdílí několik základních konstrukčních prvků. Byly vyrobeny z 8,5 oz / 238 gramů bavlněného saténu. Košile se mohly nosit zastrčeny nebo venku na kalhotách a to v závislosti na preferenci místního velitele. Bundokošile měla vpředu na horní části hrudníku dvě jednoduché našité kapsy s klopou na knoflík. Kalhoty měly rovné nohavice s dvěma jednoduchými kapsami na přední straně s lomenými otvory a dvěma jednoduchými kapsami na zadní straně s knoflíkem a klopou. Látka z bavlny měla tendenci rychle slábnout a barva se vytrácet do šedo-bílo-zelené, což vyřešila od roku 1975 nová OG-507 Utility Uniform vyráběná ze směsi 50/50 Polyester/Cotton Dura Press. Ta si již zachovala tmavší základní barvu mnohem déle. 

 

 

3 základní vzory OG-107 Utility Uniform :

 

P52   *   1952-1963   *   1st Pattern  

První model byl představen v roce 1952 a zůstal prakticky beze změny celých 10 let jeho výrobní série. Košile měla rukáv bez knoflíku na koci u zápěstí, rukáv byl rovný s jednoduchým lemem na manžetě. Košile měla dvě náprsní kapsy a kalhoty zadní dvě kapsy s obdélníkovými kapsovými chlopněmi s knoflíky. Košile měla 2 vertikální švy cca 5cm vzdálené od řady zapínacích knoflíků a procházející za okrajem kapes. Knoflíky byly klenutého stylu a většina produkce uniforem z 50. let tvořily knoflíky tmavě hnědé barvy, zatímco většina výroby uniforem z 60. let měla knoflíky tmavě zelené. Podobnou analogii můžeme sledovat i u štítků. Uniformy OG-107 z produkce ze začátku 50. let mají štítky vytištěné přímo na látce, zatímco uniformy z konce dekády a všechny z 60. let již mají klasické našité bílé štítky s černým textem. Kalhoty měly přední zapínání na řadu knoflíků. Blůzy a kalhoty byly vyráběny ve velikostních skupinách - malé, střední, velké, atd. Tento model byl nahrazen v dubnu 1963.

 

 

 

P63   *   1963-1964   *   2nd Pattern  

2. vzor byl schválen pro výrobu v dubnu 1963 a měl několik drobných rozdílů od typu I. Hlavní změna bez skutečného užitkového kreditu byla ve tvaru hrudních kapes. Ty se ze čtverce změnily na obdélník a došlo k seříznutí špiček klop. Dále již košile nemá 2 horizontální švy procházející v oblasti od krku přes kapsu až k pasu. Zprvu se košile vyráběly u tohoto vzoru se stahovacím páskem na konci rukávu, později bez stahovacího pásku. Košile měli jako poslední vzor staré placaté knoflíky. Stejně jako u typu I, košile a kalhoty byly šity ve velikostních skupinách. Vzhledem k omezenému času výroby pouhých dvou let, než začal být varýběn typ III, byly tyto uniformy rozšířeny oproti typům I a III velmi zřídka. Jak košile tak i kalhoty přijaly nový způsob označení velikostí -  "skutečné míry" - například kalhoty byly označeny šíří v pase a délkou vnitřního švu (32"x34") a košile byly označeny velikosti obvodu krku a délkou rukávu (16.5"x 34").

 

 

VARIANT - verze se stahovacími pásky na rukávech

 

 

 

P64   *   1964-1975  *  3rd Pattern 

3. vzor byl nejhojnější model. Tato verze byla specifikována na samém konci roku 1964 a stále používá standardní 8,5 oz bavlněný satén. Nicméně, kvůli změnám ve výrobě a distribuci byly reálně vidět na vojácích až v roce 1966. Tato verze udržuje všechny klíčové funkce, osobitý styl jako jsou kapsy atd., ale s některými klíčovými rozdíly. Dvě náprsní kapsy košile obdržely špičatou kapesní klopu a i spodní okraj kapes byl nově tvarován do špičky. Blůza také měla nově manžety na zápěstí s rozparkem spolu s knoflíkem. Knoflíky se změnily na " standardní " plastový knoflík, jaký byl použit v budoucnu u TCU, BDU a dalších generací uniforem. Další změnou u kalhot bylo odstranění nastavení pasu. 

 

Tento poslední 3rd Pattern nahradila roku 1975 uniforma OG-507 Utility Uniform, která byla prakticky totožná. Lišila se pouze nově použitým materiálem - směsi látky a jemně odlišným odstínem barvy.

 
 
 
 
 
 
nový standardizovaný knoflík pro uniformy
 
 
 
 
 
 
 
dobové fotografie uniformy OG-107
 
 
 
 
 
 
 
soudobé fotografie uniformy OG-107
 
 
 
 
 
 
 
originální uniformy OG-107