ETO,  Ike  a  Vandegrift  Jackets

 
hlavní bojové nasazení uniformy  -  2. světová válka
                                                              Korejská válka
 
 

 
 
ETO Jacket

 

Zkrata ETO znamená Europian Theater of Operations a šlo tudíž dle názvu o bundy určené primárně pro evropskou kampaň 2. světové války. Vlněné bundy ETO měly za úkol nahradit vlněné starší kabáty a M-1941 Field Jacket. Sám generál Eisenhower nařídil výrobu těchto nových bund, která se pro US armádu vyráběla  v Anglii od roku 1943 do roku 1945Tyto bundy se stali hlavně mezi Commander Officers - velícími důstojníky velmi populární a proto si je také často nechali sami důstojníci šít soukromými krejčími. Tyto soukromě šité kusy měly často drobné detailní vylepšení na základě vkusu důstojníka.

 

 

1st Pattern ETO Jacket 

první vzor byl založen na základě uniformy M-1941 a začal se vyrábět roku 1943.

 

 

 

 

 

2nd Pattern ETO Jacket 

druhý vzor se svým designem více přiblížil britské polní bundě.

 

 

 

 

 

 

 

M-1944 Wool Field Jacket  -  Ike

 

Po předchozí překlenovací verzi bundy ETO, byla v listopadu 1944 oficiálně ustanovena a zavedena nová M-1944 Wool Field Jacket. Byla určena pro vojáky působící v evropské a severoafrické kampani. Díky častému užívání a všeobecné oblibě tohoto nositele, byla neformálně tato nová vlněná bunda nazývána Ike Jacket. Tato bunda se používala buď jako vrchní vrstva, nebo často pod M-1943 Field Jacket. Bunda byla vyráběná v O.D. odstínu a z vlny. Na štítku nesla kódové označení P.Q.D 437.

 

Zkratka Ike, pod kterou je tato bunda známá, je chlapeckou přezdívkou z dětství generála a později presidenta - Dwight David Eisenhowera. Eisenhower měl 5 bratrů a všem se v průběhu dětství někdy říkalo přezdívkou "Ike". Primárně ale říkali bratru Edgarovi " Big Ike " velký Ike a Dwight Davidovi " Little Ike " malý Ike. Jak postupoval čas jeho vojenské kariéry generála, zažila se pro něj  přezdívka " General Ike " generál Ike.

 

 

 

Dwight D. Eisenhower
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
USMC Vandegrift Jacket
 
Během kampaně v Pacifiku, byli vojáci USMC umisťováni dočasně v Austrálii v Melbourne. Vzhledem k výstroji pro tropické podnebí Pacifiku, vládlo v Melbourne poměrně chladné klima a vojáci potřebovali slabší služební uniformu doplnit o teplejší kus oděvu. V prosinci 1944 se proto začali vydávat nové polní vlněné bundy, kterým se po v té době současném generálu 1st Marine Division Alexander Vandegriftovi začalo neformálně říkat Vandegrift JacketNázev Vandegrift ale nebyl pro tuto bundu jediný a v budoucnu se označoval stejně jako předchozí verze bundy pro evropskou kampaň - Ike Jacket. Tato bunda se používala až do pozdních 60. let.